Oscarı kazananlar şimdiden belli

oscari-kazananlar-simdiden-belli
Tarih : 03 Mart 2014, Pazartesi 00:36
Bu gece sahiplerini bulacak 86. Oscar ödüllerini kimler kazanacak. Sinema yazarları pek çok kategoriyi tek geçiyor; yönetmende Alfonso Cuarón, kadın oyuncuda Cate Blanchett gibi... Diğer kazananlar kim olabilir?

En iyi film: 12 Yıllık Esaret

Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) internet sitesinde Oscar için oy kullanan 12 eleştirmenden 10’unun tercihi, Steve McQueen’in yönettiği ‘12 Yıllık Esaret’ten yana. Sevin Okyay’a göre ‘American Hustle’, Erol Bilem’e göre ise ‘Para Avcısı’ kazanır.

 

Yönetmen: Alfonso Cuaron (Yerçekimi)

İşte 12’de 12 tutturan kategorilerin başında yönetmen geliyor. Normal, zira ‘Yerçekimi’ni izleyen herkes, kendisini uzay istasyonunda mahsur kalmış gibi hissetmişti. Tıpkı filmin kahramanları gibi. Eğer Cuaron’a Oscar gitmezse SİYAD, Akademi’ye protesto çekebilir.


Erkek oyuncu:
M. McConaughey (Sınırsızlar Kulübü)

80’li yıllarda AİDS’in tedavi yöntemleriyle mücadele eden bir serseri rolüyle Matthew McConaughey, sinema yazarlarının favorisi. Ancak Şenay Aydemir, Aslı Selçuk ve Erol Bilem ‘Para Avcısı’ndaki müthiş performansıyla Leonardo DiCaprio kazanır diyor.


Yardımcı erkek oyuncu: Jared Leto (Sınırsızlar Kulübü)

En çok mutabık kalınan kategorilerden biri de yardımcı erkek oyuncu. 11 sinema yazarı ‘Sınırsızlar Kulübü’nde trans kadın rolünde harikalar yaratan Jared Leto’yu seçerken sadece Erol Bilem ‘Kaltan Phillips’le Barkhad Abdi’den yana oy kullandı.


Kadın oyuncu: Cate Blanchett (Mavi Yasemin)

Cate Blanchett’ın beşinci kez aday olduğu Oscar’ı ikinci kez kazanacağından kimsenin en ufak bir kuşkusu yok, 12’de 12... Zira Woody Allen’ın filmini izlediğimizde ‘beş parasız’ kalan zengin karısı rolündeki Blanchett’ın ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu bir kez daha teslim etmiştik.


Yardımcı kadın oyuncu: Lupita Nyong’o (12 Yıllık Esaret)

En çok kafaların karıştığı kategori. Çoğunluğun tercihi ‘12 Yıllık Esaret’teki seks kölesi rolüyle yürekleri dağlayan Lupita Nyong. Sevin Okyay, Alper Turgut ve Kerem Akça ‘Amerikan Hustle’la Jennifer Lawrence’ı, Aslı Selçuk, ‘Mavi Yasemin’le Sally Hawkins’ı seçti.

TOP 5 Öne çıkan filmler

Arşivden dilediğiniz filme rahatça ulaşın

Editörün Seçimi Film Tavsiyeleri