Oscar tarihinde bir ilke imza attı

oscar-tarihinde-bir-ilke-imza-atti
Tarih : 04 Mart 2014, Salı 12:52
En İyi Film Oscar'ı '12 Yıllık Esaret filmine' gitti.

Sinema dünyasının en prestijli ödülü ilk kez siyahi bir yönetmen tarafından çekilen 12 Yıllık Esaret filmine gitti.

 

Gecenin en büyük hayal kırıklığı 10 dalda aday olup hiç ödül alamayan ‘Düzenbaz’ filmi oldu. Yerçekimi filmi ise 7 Oscar’la geceye damga vurdu.

 

Sinema dünyasının en prestijli ödülü Oscarlar Los Angeles’ta Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen muhteşem görsel şölenle sahiplerini buldu.

 

Orijinal adı ‘Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ olan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bu yıl en iyi film ödülünü siyahi İngiliz yönetmen Steve McQueen’in Amerikan Sivil Savaşı öncesi dönemi kölelik düzenini anlatan “12 Yıllık Esaret” filmine verdi.

 

Filmin yönetmeni McQueen ödül konuşmasında, filmin esinlendiği kitabın yazarı Solomon Northup’u anarak, 21 milyon insanın kölelikten acı çektiğini dile getirdi.

 

Sinema eleştirmenleri 86’ncı Oscar töreninde siyahi bir yönetmenin çektiği filmin Oscar kazanmasını ‘86 yıl sonra ırk duvarı aşıldı’ diye yorumladı.  

Steve McQueen

Steve McQueen
Görevleri: Oyuncu, Yapımcı
Doğum Tarihi: 24 Mart 1930 (89)
Vefat Tarihi: -
Hakkında:

He was the ultra-cool male film star of the 1960s, and rose from a troubled youth spent in reform schools to being the world's most popular actor. Over 25 years after his untimely death from mesothelioma in 1980, Steve McQueen is still considered hip and cool, and he endures … devamı »

Steve McQueen

TOP 5 Öne çıkan filmler

Arşivden dilediğiniz filme rahatça ulaşın

Editörün Seçimi Film Tavsiyeleri