Her erkeğin mutlaka izlemesi gereken 10 yabancı film

her-erkegin-mutlaka-izlemesi-gereken-10-yabanci-film
Tarih : 26 Ağustos 2014, Salı 14:22
Erkeklere hitap eden bir sürü yabancı film var. Hatta öyle filmler var ki, iyi olmaktan öte, izlenmesi gereken filmler olarak bile nitelendirilebilir. İşte her erkeğin mutlaka izlemesi gereken 10 yabancı film

Nedendir bilinmez ama Amerikan filmi dışındaki yabancı filmleri düşündüğümüzde aklımıza hep romantik Fransız filmleri gelir. Bunu aşın artık. Çünkü erkeklere hitap eden bir sürü yabancı film var. Hatta öyle filmler var ki, iyi olmaktan öte, izlenmesi gereken filmler olarak bile nitelendirilebilir. Başlangıç olarak buyurun 10 öneri. (İngiliz filmleri aşırı derecede fazla olduğu için, bu liste dışında tutulmuştur)

 

Her erkeğin mutlaka izlemesi gereken 10 yabancı film

 

1. Tanrı Kent (City Of God)

 

Amerikan yapımı birçok kaliteli çete filmi izlediğinize eminiz ama Tanrı Kent tadında bir film kesinlikle izlememişsinizdir. Gerçek bir hikayeden yola çıkılan film, Rio de Janerio yer altı dünyasının derinliklerine iniyor. Etkiyi arttırmak için de, sadece yetişkinleri değil, çocukların da bu bataklığa nasıl girdiğini ve verdikleri mücadeleyi bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

 

2. Yeraltı Peygamberi (Un Prophet)

 

Her Erkeğin İzlemesi Gereken 10 Yabancı Film

 

Esaretin Bedeli gibi bir çok harika film, arka plan olarak hapishane temasını kullanmıştır ama çok azı bu filmdeki gibi hapishane temasının tüm avantajlarından faydalanmıştır. Bu Fransız filmi, hapishane kapıları ardındaki yozlaşmış sistemin ve içerde bulunan 19 yaşındaki eğitimsiz birinin gözünden dış dünyanın kapılarını açıyor. Tüyleriniz diken diken izleyeceksiniz.

 

3. Pusher Üçlemesi (Pusher Trilogy)

 

Teknik olarak 3 film desek de hepsi aynı muhteşemliktedir. Sopranos dizisinin Avrupa versiyonu olarak tanımlanan her şey birazcık ilgiyi hak etmelidir. Bu tanımlamaya aslında protein almış Sopranos diye ekleme yapabiliriz. Dizide hoşunuza giden her şey daha fazla karşınıza çıkıyor. Daha fazla şiddet, daha fazla uyuşturucu ve daha fazla kan.

 

4. Protesto (La Haine)

 

Her Erkeğin İzlemesi Gereken 10 Yabancı Film

 

Film neden siyah beyaz çekilmiş bilemiyoruz ama bildiğimiz tek şey var: Uymuş ve çok yakışmış. Film, isyanlar, polis darpları ve ölümcül tehditlerle dolu bir 24 saati konu alıyor. Çok eğlenceli bir film.

 

5. Ölümcül İçgüdü (Mesrine: Killer Instinct)

 

Listemizde, Vincent Cassel’in oynadığı ikinci film. Kendisini ayrıca Kara Kuğu’dan hatırlıyoruz. Bu adam sanki Daniel Day Lewis’in Avrupa versiyonu. Hangi filme girse ayak uydurabiliyor. 2 serilik filmin ilk bölümü 60lı ve 70li yılların hapisten kaçma başarısıyla ünlenmiş suçlularından Jacques Mesrine’in hayatını anlatıyor.

 

6. Beşir’le Vals (Waltz With Bashir)

 

Animasyon olduğuna bakmayın. Disney filmlerinden en iyisini bile solda sıfır bırakır. 80li yılların başında Lübnan Savaşı zamanını ele alır. Bir dizi röportaj ve flashback le anlatılan karikatür kitabı tadındaki film, izleyebileceğiniz en gerçekçi animasyon filmidir.

 

7. Nefes Nefese (Breathless)

 

Film hastaları için mutlaka izlenmesi gereken bir şaheser. Yeni dönem Fransız filmlerinin en önemli örneklerinden biridir. Bu filmi sanki Yurttaş Kane izlermiş gibi tarihi değerinden ötürü değil,süper arabalar, karizmatik oyuncular için izleyeceksiniz.

 

8. [REC]

 

Korku filmleri her zaman şu 2 kadere mahkumdur. Ya çok zeki ve korkutucudur ya da kötü ve para israfıdır. Hatta bazıları yıllar sonra artık komedi filmi olarak izlenir. [REC] kesinlikle ilk kategoriye girer. Hatta bir korku filmi nasıl olur sorusunun altın kurallarını barındırır içinde. Gerçekten zeki ve korkunç bir film.

 

9. Kafa Avcıları (Headhunters)

 

Jo Nesbo kimdir diye sorarsanız, herhangi bir kitapçıya girdiğinizde, Stieg Larrson’un kitaplarının yanındaki kitapları yazan kişidir diyebiliriz. Ejderha Dövmeli Kız neyse, Kafa Avcıları’da Jo Nesbo için odur. Lüks bir hayat süren, sanat eserleri hırsızını konu alan çok güzel bir suç gerilim filmidir.

 

10. Özel Tim 2 (Elite Squad 2)

 

Her Erkeğin İzlemesi Gereken 10 Yabancı Film

 

Tıpkı Tanrı Kent gibi, Rio de Janerio sokaklarında geçen gerçekçilik düzeyi oldukça yüksek bir film. Tabi bu filmde olaylar daha politik ve emniyet kuvvetleri perspektifinden veriliyor. Tanrı Kent kadar iyi olmasa da -ki çok az film bu onura erebilir-, yine de çok iyi oyunculuk, sağlam bir senaryo ve bolca aksiyon var.

 

Sizin favori yabancı filmleriniz nedir paylaşın bizimle
 

Çeviri: filmdizin

TOP 5 Öne çıkan filmler

Arşivden dilediğiniz filme rahatça ulaşın

Editörün Seçimi Film Tavsiyeleri